Káva v Austrálii zdražela menej ako sa čakalo

Tento index, ktorý vyhodnocuje spoločnosť Gilkatho, porovnáva ceny kávy v jednotlivých štvrťrokoch. Cenový index za tretí štvrťrok ukázal, že priemerná cena šálky kávy, ktorú si zoberiete so sebou vzrástla za posledný rok o 15 centov. Ak si kávu dáte v kaviarni zaplatíte viac o 17 centov. V prieskume až 63% kaviarní priznalo, že za posledný rok zvýšilo cenu kávy. Dobrá správa je, že káva zdražela menej, ako sa očakávalo. Analytici čakali nárast cien o 30 až 35%, pretože cena surovej kávy v tomto roku išla hore. Podľa odborníkov káva nezdražela preto, lebo na austrálskom trhu existuje veľká konkurencia, ktorá drží ceny nižšie aj napriek drahšej surovine.

Gilkatho Cappuccino Price Index sa líši aj podľa miest. V Perthe zaplatíte za kávu v kaviarni najviac až 3,70 dolára. Naopak v Melbourne, kde je silná kávová kultúra a konkurencia, stojí káva v kaviarni premerne iba 3,23 dolára. V Camberre stojí káva priemerne 3,41 dolára. V hlavnom meste však skrachovalo od začiatku roku už 30 kaviarní kvôli veľkej konkurencii a nízkemu dopytu.

Wayne Fowler, šéf firmy Gilkatho, predpovedá, že kaviarne budú dvíhať ceny kávy aj budúci rok, lebo úroda u hlavných producentov kávy bude horšia kvôli tohtoročnému počasiu.

Cafepoint.sk


Zdroj: hospitalitymagazine.com.au

Foto: flickr.com, loveofcoffee.net