Zavádzame novú službu dodávania tovaru počas pracovných dní, "CAFEPOINT Express donášková služba do 24h", viac informácií tu

V súvislosti so súčasnou situáciou Vás chceme informovať o uzavretí všetkých našich kamenných prevádzok až do odvolania. Miesto osobného odberu, viac informácií tu

Káva v botanickom svete

zber kávových bobúľ z kávovníkaKto by si myslel, že káva pochádza z jedného druhu rastliny je na omyle. Kávovníkov je okolo 6 tisíc druhov rôznych tvarov od malých kríkov až po 10 metrové stromy. Podobne aj listy kávovníkov sú rôzneho tvaru a farby. Od žltej, cez tmavozelenú až po purpurovú.

  • Ekonomické využitie plodov kávy majú však len štyri druhy. Dva z nich Arabica a Robusta tvoria 60 percent svetovej produkcie. Ďalšie dva druhy Liberica a Excelsa sú iba málo využívané a málo pestované.
  • Odrode Arabica sa darí najmä v Brazílii, Kolumbii či na Jamajke, ale nájdeme ju aj v Afrike, Indii či v Indonézii. Bežná rastlina Arabica je veľký ker s tmavozelenými oválnymi listami a jej plody dozrievajú po 7 až 9 mesiacoch.
  • Robusta sa pestuje na veľkých kríkoch alebo aj malých stromoch najviac 10 metrov vysokých. Jej plody dozrievajú až po 11 mesiacoch a sú menšie ako u Arabicy. Robustu nájdete v západnej a strednej Afrike, juhovýchodnej Ázii a v menšom množstve aj v Brazílii.
  • Liberica rastie na stromoch, ktoré sú aj 18 mestrov vysoké. Má veľké listy aj plody. Pestuje sa v Malajzii a v západnej Afrike. Má netradičnú chuť, ale dopyt po nej nie je veľký, preto sa obchoduje iba v malých množstvách.