Nie je Arabika ako Arabika. Ďalšie chute.

Vďaka genetike nájdeme spoločné črty aj u svojho príbuzného z tretieho kolena minulej generácie rodiny. Pri Arabike je to podobné. Tento druh poskytuje široké spektrum chutí, ktoré ešte neboli zďaleka presne charakterizované a objavené. V 20. storočí sa však výskum kávy rozvinul a my vám prezradíme, ktoré chute Arabiky by ste mali ešte vyskúšať. 

V prvej časti článku sme sa dozvedeli nielen o rôznych odrodách Arabiky, ale aj o počiatkoch ich priemyselnej veľkovýroby, ako aj o ich výhodách či nevýhodách. Druhá časť tejto série vám predstaví ostatných päť odrôd Arabiky, ktoré boli buď umelo vyšľachtené, alebo boli nájdené ako poklad na etiópskych vrchoch, kde však museli zostať, aby sa nenarušila ich chuťová štruktúra. 


Veľké zrná, veľká úroda 

Arabiku Pacamara vyšľachtili v roku 1958 v El Salvadore. Vznikla zmutovaním odrody Maragogype, ktorá má najväčšie zrná na svete, a odrody Pacas, ďalšej zmenšenej podoby odrody Bourbon. Môžeme teda predpokladať, že zámerom tejto mutácie bolo vytvoriť odrodu s veľkými plodmi, no s bohatšou plodnosťou a prispôsobivejšou rastlinou. Jej chuť tvorí najmä jemnejšie telo a kvetinová aróma s korenitými tónmi. 


Gesha z Etiópie. Najlepšia na svete 

Výrazná sladkosť a chuť lesného ovocia. Taká je odroda Arabika Gesha, ktorú vypestovali v hornatých výšinách juhozápadnej Etiópie. Práve v týchto podmienkach dosahuje tú najlepšiu zložku chutí, ktorú farmári vyšperkovali spracovaním kávových čerešní. V priebehu 20. storočia si odroda prežila vzostupy a pády na poli kávových súťaží, no jej jedinečná chuť neustále vyčnievala spomedzi iné odrody, preto patrí medzi jednu zo súčasne najlepších káv sveta a môžete ju pocítiť v káve Malawi Pamwamba.


Keď Robusta presiahne Arabiku

Portugalci vyšľachtili Arabiku Catimor tak, že zmutovali odrodu Caturra s odrodou Timor Hybrid, ktorý bol objavený na ostrove Timor, kde sa snúbila Arabika s Robustou, výsledkom čoho bola odroda odolná voči kávovej hrdzi a ostatným chorobám a škodcom, no chuťovo oveľa lepšia než Robusta. Výsledná odroda Catimor je však síce odolná voči škodcom a chorobám, dokonca je aj dostatočne plodná, no jej chuť nie je výnimočná, pripomína rastliny, resp. je trpká a drevnatá.


Katastrofa, ktorá skončila chuťovým zážitkom

Jej príbeh sa začína na veľkej katastrofe, ktorá sa udiala farmárom, keď ich plantáže napadla kávová hrdza. Preto Colombia´s National Coffee Federation (CENICAFE) vyšľachtila odrodu Arabika Castillo, ktorá je odolná voči chorobám. Výnimočnosťou tejto odrody je hlavne to, že jej chuť sa vyrovnáva odrode Caturra, teda kávičkár pocíti ovocnú chuť, ostrú kyslosť, no vo finále je mierne trpká a zemitá. 


Nielen čierne ríbezle z Kene 

Odroda SL-28 sa stala výsostnou značkou keňského pestovania kávy. Ide o mutáciu odrody Tanganyika Drought Resistant z Tanzánie, ktorá s keňským podnebím a pôdou poskytuje v šálke sladko-ovocnú chuť po čiernych ríbezľach a zachovalú citrusovú kyslosť. 


Arabika je známa najmä svojím širokým chuťovým profilom, ktorý je ľahko ovplyvniteľný úrodnosťou pôdy, lokálnym počasím, technikou spracovania či spôsobom praženia. 

Najväčší podiel na chuti však zohráva jej odroda, ktorá sa za dve storočia rozšírila do siete chutí. Preto objavujme a spríjemnime si život dobrou kávou s históriou! :)