Prvý vesmírny kávovar

Aké by mohlo byť vychutnávať si kávičku v rýchlosti 7,66 kilometrov za sekundu vo výške 415 km? Pár vyvolených to už čoskoro bude vedieť vďaka novému kávovaru ISSpresso, ktorý bude umiestnený na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS, obiehajúcej Zem.

Kávovar ISSpresso zkonštruoval taliansky kávový gigant Lavazza v spoluráci s firmou Argotec a talianskou vesmírnou agentúrou. ISSpresso má s ostatnými bezpečnostnými mechanizmami hmotnosť 20kg a spoločne s prvou taliankou vo vesmíre - kapitánkou vzdušných síl Samanthou Cristoforetti bude na ISS dopravený v Novembri tohto roku. Prečo? Množstvo astronautov totižto uviedlo pravé esperesso medzi komoditami, ktoré im vo vesmíre chýbajú najviac.

Pre správne fungovanie kávovaru v beztiažovom stave bolo nutné spraviť množstvo úprav. Našťastie, pretože je na ISS tlak vzduchu na úrovni 1 atmosféry, tak bod varu vody nie je ovplyvnený, ale kvôli pretláčaniu vody cez kapsulu v blízkosti citlivých vedeckých zariadení, bolo nutné vykonať množstvo opatrení. Ako napríklad, oceľové potrubie na paru je schopné vydržať tlak až 400 bar, čo je hodnota výrazne prekračujúca požiadavku 9 bar stanovenú talianskym národným inštitútom pre výrobu certifikovaného espressa.

Pre vytekajúcu kávu museli byť spravené tiež opatrenia kvôli spôsobu, akým sa správajú tekutiny v beztiažovom stave. Káva je vytláčaná priamo do špeciálneho sáčku a astronauti si budú musieť kávičku vychutnávať cez slamku. Stále je to však lepšie, než byť úplne bez kávy.

Teraz Vám už nič nebráni vydať sa do vesmíru :)

Prvý vesmírny kávovar infografika