Vážení zákazníci,
v súvislosti so súčasnou situáciou Vás chceme informovať o uzavretí všetkých našich kamenných prevádzok až do odvolania súčasného stavu. Rovnako je uzavretá prevádzka Cafepoint na Žilinskej ulici, ktorá pre internetový obchod obsluhovala zákazníkov s osobnými odbermi. Miesto osobného odberu je presunuté do centrálneho skladu na Račianskej ulici č. 66 v Bratislave v čase od 9:00 do 16:00. Pri osobnom odbere nie je možná platba v hotovosti a kartou. Pri osobnom odbere tovaru je potrebné zvoliť online platbu kartou, alebo platbou pomocou predfaktúry.
Váš tím Cafepoint

Vážení zákazníci,
zavádzame novú službu dodávania tovaru počas pracovných dní, "CAFEPOINT Express donášková služba do 24h", v pracovné dni, pre mesto Bratislava. Pri využití donáškovej služby je nutná online platba. Donášková služba je bezplatná.

Slovná úloha pre kávičkárov. Odpoviete správne?

ručný mlynčekPo skvelom obede s kolegami alebo len tak doma vás akýmsi čarovným spôsobom láme na poobedňajšiu španielsku siestu. Keďže ste v práci alebo už máte o plán postarané, tak sa rozhodnete prekonať túto ospanlivú chvíľku a pripravíte si kávu. Čo s vami spraví káva v takejto situácii? Povzbudí vás alebo po nej zaspíte? Odpoveď sa dozviete v tomto článku.

Káva je jedným z tých viac obľúbených nápojov, ktoré nás v prvom rade udržujú pri aktívnom živote. Za to sa môžeme poďakovať nielen kofeínu pre jeho povzbudzujúce účinky, ale aj antioxidantom. V neposlednej rade sa z rannej či poobednej kávičky stala akási pracovná chvíľka pokoja podobná fajčiarskym prestávkam, pri ktorých sa snažíme na chvíľu odosobniť a oddýchnuť si.

Pozornosť, bdelosť, koncentrácia

Najznámejšia zložka kávy - kofeín - je zodpovedný za stimulovanie centrálneho nervového systému. Dokáže osviežiť a zlepšiť pozornosť, bdelosť a koncentráciu. Ide tu najmä o situácie, keď sú všetky tri zložky naplno využívané a rovnako potrebné, napríklad pri nočnom šoférovaní či nočných zmenách v práci. Kofeín dokáže povzniesť aj výkon pamäte pri intenzívnom učení, avšak len v prípade, ak je učenie dopĺňané aj opakovaním. Opačným efektom kofeínu, najmä pri jeho vyšších dávkach, je zníženie výkonu pravdepodobne z dôvodu preťaženia.

Utlmenie spôsobuje únava

Káva môže mať aj utlmujúce účinky a teda spôsobiť spánok. Do súvisu musíme však ešte dať dennú dávku kofeínu, kvalitu spánku, dennú ospanlivosť či biorytmus. Tak sa môžu rôzne prípady líšiť v rámci veku, citlivosti a genetiky. Utlmujúci stav a spánok môže byť spôsobený tým, že pijeme kávu v stave veľkej únavy za účelom akútneho prebudenia. S tým vám však káva nepomôže a namiesto toho u vás podporí možnosť celkového oddychu organizmu.

Riešenie takejto situácie spočíva v lepšej kvalite spánku, oddychu a prirodzenom biorytme. K tomu vám môže dopomôcť obmedzenie kofeínu v neskorších poobedných hodinách, ale aj vynechanie kofeínovej kávy na niekoľko dní. Ak však milujete chuť kávy a nechcete sa jej vzdať, bezkofeínová káva je tým najlepším riešením. Chuťovo sa nelíši od tej s kofeínom a má rovnaké množstvá antioxidantov a ďalších prospešných látok.

Energetická dvojka: káva a 20-minútový oddych

Ak sme v úvode spomínali kávičkárenie s kolegami, neurobili sme to náhodou. Posledné výskumy, štúdie a pokusy len vedecky zdôvodnili to, že ak si po svojej káve zdriemnete na 20 minút, získate tak omnoho viac energie. Pritom nezáleží na tom, či ide o hlboký spánok alebo o polospánok. V podstate vám postačí, ak si v práci zatvoríte oči na 20 minút a snažíte sa nad ničím nepremýšľať. Ak sa vám toto cvičenie nedarí a hlavou vám prechádza množstvo myšlienok, tak si predstavte jednoduchý predmet (napríklad ceruzku) a sústreďte sa na ňu. Precvičíte si nielen svoju pozornosť, ale aj si dodáte energiu.

Nech už ste v našej slovnej úlohe odpovedali akokoľvek, snažte sa tieto informácie využiť na to, aby vám šálka kávy nespôsobila spánok a okrem skvelej chuti dodala aj množstvo energie. Viac skvelých káv s jedinečnou chuťou nájdete na našom eshope www.cafepoint.sk.