Zavádzame novú službu dodávania tovaru počas pracovných dní, "CAFEPOINT Express donášková služba do 24h", viac informácií tu

V súvislosti so súčasnou situáciou Vás chceme informovať o uzavretí všetkých našich kamenných prevádzok až do odvolania. Miesto osobného odberu, viac informácií tu

Slovník kávičkára - názvy kávy. Akú kávu dostanete, ak si objednáte…

druhy kávNázvy káv a kávových nápojov dokážu niekedy pomotať hlavu aj skúsenému kávičkárovi. V okolitom svete totiž existuje viac než sto druhov káv a kávových nápojov, ktoré si môžete v kaviarňach a reštauráciách vychutnať. A aj Vám sa občas stane, že sa neviete v širokej ponuke kaviarne alebo reštaurácie zorientovať? Preto prinášame slovník kávičkára - prehľad káv, ktoré najčastejšie nájdete v slovenských baroch a kaviarňach. Aby sa Vám už nestalo, že si objednáte niečo, čo ste vlastne ani nechceli.

Druhy kávy, ktoré nájdete v slovenskom nápojovom lístku

Espresso

espressoEspresso je základ. Ak ste ho v ponuke nápojov nenašli, niečo zrejme nebude s kostolným poriadkom. Espresso sa pripravuje len z kávy a vody. Gramáž, objem, teplota i tlak na jeho prípravu sú presne určené. Malá čierna káva v sebe ukrýva 7 g (± 0,5 g) mletej kávy a 30 ml (± 5 ml) vody. Nič viac a určite nič menej - to už by bolo ristretto. Ak na okraji espressa nájdete zlatistú penu, vedzte, že bolo pripravené správne.

Espresso Macchiato

Máte chuť na jemnejšie espresso? Ak Vám nevadí kombinácia s mliekom, vyskúšajte espresso macchiato. Barista ho vytvorí pridaním mliečnej peny. Aby bola jemná a nadýchaná chuť zaručená, mliečna pena sa získava napenením dobre vychladeného plnotučného mlieka.

Cappuccino

cappuccinoCappuccino a Caffe Latte sú druhy kávy, ktoré si pletieme najčastejšie. Aký je teda medzi nimi rozdiel? Hoci sa oba kávové nápoje skladajú z rovnakých zložiek, ak si objednáte Caffe Latte, pripravte sa na väčšiu dávku mlieka. Cappuccino, naopak, dominuje výraznejšou a silnejšou chuťou. Skladá sa z espressa a speneného mlieka. Stačí zavrieť oči a vychutnať si hladkú, jemnú penu bez bubliniek. Ak vás zaujíma, ako si pripraviť bezchybnú penu doma, nevynechajte tento článok.

Caffé Latte

Ak si chcete dopriať kávového nápoja o niečo viac, vsaďte na Caffe Latte. Samozrejme len v prípade, ak máte radi kávu s mliekom. Do pohára s väčším objemom Vám barista doleje do espressa teplé mlieko (niekedy i horúcu vodu) a napokon mliečnu penu. Milovníci kávy často označujú Caffe Latte za dámsky nápoj, najmä pre rôzne príchute, ktoré sa dosahujú pridaním sladkých sirupov.

Latte Macchiato

latte machiatoO niečo menšiu kávu dostanete, ak si vyberiete Latte Macchiato. Oproti klasickému Caffe Latte obsahuje menej mlieka a často je servírované atraktívnejšie. Lákavé farebné vrstvy dosiahne barista tak, že do pohára naleje najskôr dokonale spenené mlieko a pomaly pridáva dávku espressa.

Americká káva - Caffé Americano

caffe americanoKáva s prívlastkom americká získala svoj názov vďaka americkým vojakom, ktorým sa zdalo byť klasické espresso príliš silné. Ak máte aj Vy radšej slabšiu kávu a s mliekom sa príliš nekamarátite, vyskúšajte tento variant. Do klasického espressa vám barista doleje horúcu vodu a intenzita kávy tak bude omnoho slabšia.

Espresso Lungo

Túto kávu si ľudia často objednávajú pod názvom “veľké presso”. Nič také však v terminológii kávy nenájdete. Dávka kávy, ktorú stroj pretlačí, ostáva nemenná. Ak si od čašníka vypýtate veľkú čiernu kávu, dostanete v podstate obrátenú americkú kávu. Do šálky najskôr naleje horúcu vodu a následne klasické espresso. Tým sa výrazná chuť kávy potlačí a dostanete jemnejší kávový nápoj s väčším objemom.


Veríme, že si vďaka nášmu slovníku s názvami kávy objednáte pri najbližšej návšteve kaviarne presne takú kávu, na akú budete mať chuť. A ak vám v kuchyni nechýba kvalitný kávovar, môžete si ju pripraviť aj doma. Hoci aj hneď. Stačí sa presvedčiť, či máte všetko potrebné.