Kávopédia: Ako mlieť kávové zrná bez mlynčeka

Kávopédia: Ako mlieť kávové zrná bez mlynčeka

V nasledujúcom článku budeme hľadať riešenie problému, ktorý môže byť nočnou morou každého kávičkára.

Vyrazili ste na výlet, na stanovačku, prišli na chatu, alebo do hotela či jednoducho domov a cítite urgentnú potrebu doplniť kofein či užiť si chvíľu pri vašej obľúbenej šálke kávy. Nanešťastie zistíte, že máte len zrnkovú kávu a široko ďaleko nie je žiadny mlynček na jej pomletie. Nie je nutné zúfať! 

Ponúkame vám možnosti, ako zrná aspoň ako tak pomlieť a pripraviť si dostatočne uspokojivý nápoj.  

1. Kuchynský mixér

Ak sa nachádzate v slušne vybavenej domácnosti, mali by ste medzi kuchynskými spotrebičmi nájsť aj nápojový mixér, na ktorom si bežne pripravuje smoothies, alebo koktejly. Mixér má pre vás ešte jednu úžasnú schopnosť, pomletie kávy na potrebnú zrnitosť. Samozrejme, že to nie je dokonalé ako pri mlynčeku na kávu, ale je to rýchle a pohodlné.

tMBHojOah36cPKLMayJqK9Kj8a9ikMywl_vQagbLhitGlVgDc8MXCRRZwInfRtueNG2fvy2HtQL6KhaHKFFb6t-3aJMJQMcgprSH7GlctL9Adghn7yl5gWLO35j2uQ

zdroj: 7WJ3FU4GVP5RQ6NAQWCEVTMTTU.jpg

Ak už zvolíte tento spôsob, doporučujeme mixér nakloniť, aby sa zrná lepšie dostali do kontaktu s čepeľami nožov. Ak má mixér možnosť pulzného pridávania otáčok, využite ho. Zabránite tak prílišnej horkosti kávy v dôsledku trenia čepelí nožov a prehrievaniu kávových zŕn. 

Výsledná káva bude namletá o niečo hrubšie než ste zvyknutí, ale stále to bude káva, ktorú potrebujete.

f-Bjgx1Iih1I15tnIJ9wQNFPzZPv55tm2Omp8EZ3rTR6FT9a8pJMSTbOXPPhqVSXdLR5SgAFAX4Ymst0-IY4ZEzws-4QKSEgMSZVNca4FAFT3tbe0ycu1GSc7RKKWA

zdroj: Can-a-blender-grind-Coffee-Beans-1.jpg

2. Mažiarik a tĺčik na korenie

Mažiar s tĺčikom sa už stáročia používajú na mletie korenia, byliniek a rôznych zmesí. Káva preto rovnako nie je problémom. Je to pravdepodobne časovo najnáročnejšia a prácna metóda, ale je veľmi spoľahlivá a rokmi overená! 

Nie každý má doma mažiarik s tĺčikom, ale ak áno, tak môžete dosiahnuť rovnomerné jemné mletie a lepšiu chuť. Pri troche šikovnosti a trpezlivosti vás výsledok môže milo prekvapiť.

PGN66sonG4bDIM_gz7ynbclJmkQtd6MjvhUalq2OXx1kWz_9MfYvvRlzVsHYHnbG-rAaDcAtge8VckjVMOw8p6qfGb1K5FK21vphJKafiXscf_I8r7H8yP4uWxBmyA

zdroj: How-to-Grind-Coffee-Beans-Without-a-Grinder.jpg

Použiť môžete akýkoľvek typ, ale použitím menej poréznych materiálov, ako je keramika, zabránite nahromadeniu horkej chuti kávy. Iné druhy materiálov ako drevo, alebo kameň môžu absorbovať oleje z kávy a následne vylučovať ich horkú chuť do čohokoľvek čo budete drviť, alebo mlieť neskôr.

ktSQInTz8n3v7YJs_A5vS1OTit6gaQr6C23CW7wb29d7wnRAZ9R6xfMRR5i6iDxzXzv2qK6v9clsO-j22Y-UXq5-D6tG4YMz7rrpKt54LUftziGbS6tVMcvxQ2zYMQ

zdroj: grind-coffee-beans-without-a-grinder.jpg

3. Kladivo

Jednoznačne najdrsnejšia zo všetkých metód, ale napriek tomu účinná a v niektorých prípadoch jediná dostupná metóda. Zároveň je aj tou najhlučnejšou, ale zúfalo túžite po svoje dávke kofeínu, svoju úlohu zvládne!

Budete potrebovať uzatvárateľný sáčok, rovnú tvrdú podložku a samozrejme kladivo, alebo tĺčik na mäso, či v prírode plochý kameň. Zoberte toľko zŕn koľko potrebujete na vašu kávu, uzatvorte ich do vrecka a položte ich na tvrdý rovný povrch. Kladivom postupne udierajte zrná až do chvíle, kým budú rozdrvené na požadovanú jemnosť. Sáčok pretraste, aby bola výsledná zmes rovnomerne rozdrvená. 

Revw0Sx3CcpHEQoveE7CR2na_nq5tN7qviiqDP__xWwbPCoQUipjCJBncy4uurHmSk8ARdwM0LiA6_2S-1eglbZv4gk659o_XL9DcU2NuV7nTFU5ySr04g1jHWtOrQ

zdroj: hammer-for-coffee-grinding.jpeg

Táto metóda funguje v núdzi, ale nie je bez chýb. Prvou chybou tejto metódy je, že nemôžete zabezpečiť rovnomerné mletie. Keď skončíte, budete mať rôzne veľké kúsky zrniečok, čo zmení výslednú chuť vašej kávy.

7P8Xoy9at3_SBi3mEBMD6DqXv0s4B6yD6Z4ivz-frUvtwoOC19Q6hiyK3lQToCo1d3RKCbtxZB5JFGb0gYwP2Nn8AiDsih8a90f6fAhw_ZUCNOpYd5pTLloaai7TDQ

zdroj: How-to-Grind-Coffee-Beans-Without-A-Grinder-Coffee-Grinding-with-Mallet.jpg

Pri plnení uzatvárateľného vrecka dbajte na to, aby ste použili malé množstvo kávy. To vám pomôže vytvoriť dôkladnejšie a rovnomernejšie rozdrvenie, než keby ste použili väčšiu hrsť. Ak sa vám zdá výsledná zmes príliš hrubá, nebojte sa pokračovať a ďalej ju zjemniť. 

4. Valček na cesto

Valčeky na cesto sú spojené predovšetkým s pečením a prípravou cesta na chleba, pečivo a ďalších dobrôt. V prípade núdze majú valčeky aj ďalšie využitie, môžeme s ich pomocou rozdrviť kávové zrná.

Použitie valčeka ja veľmi podobné ako použitie kladiva. Potrebujeme uzatvárateľný sáčok a tvrdý rovný povrch. Namiesto udierania rozdrvíme kávové zrná rolovaním valčeka tam a späť. Výsledok bude podobný ako pri použití kladive, ale bude to trvať dlhšie. Na druhú stranu, pri troche šikovnosti, môže byť výsledná zmes rovnomernejšie.

d_7UdPSHSGqKG2sysRVQhK4AVw7cWrVpHESwgZUcZjUgObBxsLa2jlgRh0N91Ptm7GztxabuqFrCgt4oG6Pl3Pbc2mnU6wX5EwNlykQpJsfqjDFY9VohpIxq5778TA

zdroj: rolling-pin-coffee-grinding.jpeg

Valčeky máme tendenciu spájať s pečením. Používate ich na výrobu chleba, koláčov, pečiva, rožkov a ďalších. Ak recept vyžaduje cesto, je pravdepodobné, že je v tom aj valček. Valčeky majú ďalšie neúmyselné využitie, ak nemáte nič iné. Kávové zrná môžete pomlieť tak, že ich rozdrvíte valčekom.

Postup sa dá urýchliť kombinovaním kladiva aj valčeka. Je to tá najmenej doporučená metóda, ale keď nemáte inú možnosť, bude to fungovať. 

5. Mlynček na korenie

Mlynčeky na korenie sa používajú na mletie škorice, korenia, muškátového orieška a takmer akéhokoľvek iného korenia, ktoré si dokážete predstaviť. Majú silné čepele na rozsekanie tvrdých semien a inej rastlinnej hmoty a preto sú skvelou náhradou za mlynček na kávu.

Qag7Hjamg3zAwIgv2e5YIHcKSRV0JzWJKPbCjJFzhCTJ0pQ0KulGUglfusR7V2rIEhVaVfn2VMSbeleqdXpyrrt4KPIMg93e6uJU1bKTksYmv2sY7mdihmetmwO63A

Rovnako ako mlynčeky na kávu, aj mlynčeky na korenie môžu byť motorizované alebo manuálne v závislosti od typu. Bez ohľadu na to, aký je, dá sa mlynček na korenie použiť aj na kávu. Ak ide o automatický mlynček, uistite sa, že, ak je to možné, zrnkovú kávu pulzujete, aby bolo mletie rovnomernejšie. Ak používate ručný mlynček, pomeľte zrná ako normálne.

Problémom môže byť, že v káve zostane chuť po korení, ktoré bolo na mlynčeku mleté predtým. Rovnako môže zostať horkosť kávy v mlynčeku a preniesť sa do následne mletých korenín.

Ďalšie spôsoby mletia kávy

Určite existujú aj ďalšie možnosti, ako pomlieť kávové zrná, väčšinou už sú menej účinné a niekedy až nebezpečné. Drvenie kávových zŕn nožom ako pri cesnaku je jednou z metód, ktorá nemusí dopanúť dobre a skončíte so zlomeným či poškodeným nožom a prípadne aj s porezanou rukou. 

Či už mlynček vlastníte alebo nie, môže prísť čas, kedy sa ocitnete s celými zrnkami kávy a bez mlynčeka na ich pomletie. To ale neznamená, že nemáte žiadne riešenie. 

B9Z2bBxRuVnsWjwHIt9DOlXi2b0cEy27WOGeyPl__wmx9x92D8yyGgFxXbbjN_yt_Aj7gIhUFmhbiD98aOdCuhThd13YklLCk3B_W-PgGpZIGiiPrCOrWy2-Uo_SqQ

Aj keď existuje veľa rôznych metód, dve sú lepšie ako ostatné. Najlepšou celkovou možnosťou je použiť mažiar. Nie každý z nás ich vlastní, ale ak áno, tak ste si asi vedomí ich vynikajúcich brúsnych schopností. Pomocou trecej misky a tĺčika budete môcť získať rovnomerné, hrubé i jemnejšie mletie, ktoré prinesie šálku kávy s plnou chuťou. Ľahko sa tiež čistia, ale uistite sa, že používate taký, ktorý má hladký povrch, aby stará chuť kávy neprenikla následne do ďalších ingrediencií spracovaných v mažiari. 

Druhým najlepším spôsobom je použitie mixéra. S mixérom to, čo stratíte na kvalite, získate na rýchlosti a pohodlí. Ak sa rozhodnete pre mixér, nezabudnite, že ak mixér mierne nakloníte a pulzujete, získate hrubšie, rovnomernejšie mletie a lepšiu chuť.

Zo sveta kávy

Objavte čokolády novej generácie.

Objavte čokolády novej generácie.

Kávopedia: Akú kávu pijú Taliani?

Kávopedia: Akú kávu pijú Taliani?

Talianske kaviarne predajú denne priemerne 230 šálok kávy. Ktorý druh je však najobľúbenejší?

Cafepoint recepty: Tiramisu

Cafepoint recepty: Tiramisu

Kávopedia: Prečo je talianska káva taká obľúbená?

Kávopedia: Prečo je talianska káva taká obľúbená?