Cena kávy možno pôjde dole

Cena kávy možno pôjde dole

Kávičkári sa možno môžu v budúcom roku tešiť na lacnejšiu kávu. Brazília, ktorá produkuje asi 30% svetovej produkcie kávy, hlási dobrú úrodu. Vďaka dobrému počasiu v posledných týždňoch Brazílsky zväz exportérov očakáva úrodu v máji na budúci rok okolo 57 až 60 miliónov vriec kávy. Podľa agentúry Bloomberg v tomto roku v tejto krajine zozbierali iba 47,5 miliónov vriec.

Obchodníci s komoditami hovoria, že kávovníky výborne zakvitli a keď sa počasie nepokazí tak bude úroda veľmi dobrá. Veria, že úroda môže dosiahnuť až 60 miliónov vriec. Opatrnejší v predpovediach je Andrea Illy, majiteľ známej značky kávy. Illy očakáva, že úroda môže byť medzi 55 až 58 miliónmi vriec.

Ak bude úroda naozaj taká dobrá cena kávy môže ísť dole. Rabobank odhaduje, že cena kávy Arabika bude začiatkom budúceho roku na komoditnej burze v New Yorku okolo 2,20 dolára za libru. Do konca roku by mohla klesnúť na 1,80 dolára za libru.

Zostáva nám teda dúfať že budúca úroda bude naozaj bohatá a my kávičkári si na budúci rok doprajeme aj drahšie kávy za prijateľnejšie ceny.

Cafepoint.sk

Zdroj: globalpost.com, agrimoney.com, sme.sk

Foto: coffee.knithq.net