Slovná úloha pre kávičkárov. Odpoviete správne?

Slovná úloha pre kávičkárov. Odpoviete správne?

ručný mlynčekPo skvelom obede s kolegami alebo len tak doma vás akýmsi čarovným spôsobom láme na poobedňajšiu španielsku siestu. Keďže ste v práci alebo už máte o plán postarané, tak sa rozhodnete prekonať túto ospanlivú chvíľku a pripravíte si kávu. Čo s vami spraví káva v takejto situácii? Povzbudí vás alebo po nej zaspíte? Odpoveď sa dozviete v tomto článku.

Káva je jedným z tých viac obľúbených nápojov, ktoré nás v prvom rade udržujú pri aktívnom živote. Za to sa môžeme poďakovať nielen kofeínu pre jeho povzbudzujúce účinky, ale aj antioxidantom. V neposlednej rade sa z rannej či poobednej kávičky stala akási pracovná chvíľka pokoja podobná fajčiarskym prestávkam, pri ktorých sa snažíme na chvíľu odosobniť a oddýchnuť si.

Pozornosť, bdelosť, koncentrácia

Najznámejšia zložka kávy - kofeín - je zodpovedný za stimulovanie centrálneho nervového systému. Dokáže osviežiť a zlepšiť pozornosť, bdelosť a koncentráciu. Ide tu najmä o situácie, keď sú všetky tri zložky naplno využívané a rovnako potrebné, napríklad pri nočnom šoférovaní či nočných zmenách v práci. Kofeín dokáže povzniesť aj výkon pamäte pri intenzívnom učení, avšak len v prípade, ak je učenie dopĺňané aj opakovaním. Opačným efektom kofeínu, najmä pri jeho vyšších dávkach, je zníženie výkonu pravdepodobne z dôvodu preťaženia.

Utlmenie spôsobuje únava

Káva môže mať aj utlmujúce účinky a teda spôsobiť spánok. Do súvisu musíme však ešte dať dennú dávku kofeínu, kvalitu spánku, dennú ospanlivosť či biorytmus. Tak sa môžu rôzne prípady líšiť v rámci veku, citlivosti a genetiky. Utlmujúci stav a spánok môže byť spôsobený tým, že pijeme kávu v stave veľkej únavy za účelom akútneho prebudenia. S tým vám však káva nepomôže a namiesto toho u vás podporí možnosť celkového oddychu organizmu.

Riešenie takejto situácie spočíva v lepšej kvalite spánku, oddychu a prirodzenom biorytme. K tomu vám môže dopomôcť obmedzenie kofeínu v neskorších poobedných hodinách, ale aj vynechanie kofeínovej kávy na niekoľko dní. Ak však milujete chuť kávy a nechcete sa jej vzdať, bezkofeínová káva je tým najlepším riešením. Chuťovo sa nelíši od tej s kofeínom a má rovnaké množstvá antioxidantov a ďalších prospešných látok.

Energetická dvojka: káva a 20-minútový oddych

Ak sme v úvode spomínali kávičkárenie s kolegami, neurobili sme to náhodou. Posledné výskumy, štúdie a pokusy len vedecky zdôvodnili to, že ak si po svojej káve zdriemnete na 20 minút, získate tak omnoho viac energie. Pritom nezáleží na tom, či ide o hlboký spánok alebo o polospánok. V podstate vám postačí, ak si v práci zatvoríte oči na 20 minút a snažíte sa nad ničím nepremýšľať. Ak sa vám toto cvičenie nedarí a hlavou vám prechádza množstvo myšlienok, tak si predstavte jednoduchý predmet (napríklad ceruzku) a sústreďte sa na ňu. Precvičíte si nielen svoju pozornosť, ale aj si dodáte energiu.

Nech už ste v našej slovnej úlohe odpovedali akokoľvek, snažte sa tieto informácie využiť na to, aby vám šálka kávy nespôsobila spánok a okrem skvelej chuti dodala aj množstvo energie. Viac skvelých káv s jedinečnou chuťou nájdete na našom eshope www.cafepoint.sk.

Súvisiace produkty

  • Pražená zrnková káva Lucaffé Mr. Exclusive 100% Arabica je špeciálna zmes odrôd Arabiky. Vyznačuje sa sladkou chuťou, stredným telom a optimálnou krémou.

  • Pražená zrnková káva Lucaffé Decaffeinato sa vyznačuje veľmi sladkou chuťou, plným telom, intenzívnou, sviežou arómou a dokonalou krémou. Neobsahuje kofeín.

  • Pražená mletá káva Intenso Guatemala balená v PODoch sa vyznačuje kvetinovou arómou, sviežou sladkou chuťou po tropickom ovocí a plným telom.

  • Tmavo pražená mletá káva Kimbo Intenso pre Nespresso sa vyznačuje intenzívnou arómou a výraznou chuťou s plným telom a dlhotrvajúcou čokoládovou dochuťou.

  • Stredne pražená mletá káva Illy Espresso Medium Roast určená pre systém iperEspresso je výnimočná kávová zmes starostlivo vyberaných, vzácnych odrôd Arabiky. 

  • Carraro Cortado pre Dolce Gusto je nápoj pozostávajúci z espressa a približne rovnakého množstva teplého mlieka. Podobá sa talianskemu espressu macchiato.

  • Stredne pražená mletá káva Illy Espresso Decaffeinato obsahuje menej ako 0,05% kofeínu. Je ideálna na všetky spôsoby prípravy. Vyniká vyváženou chuťou.

  • Iba teraz dostanete pri kúpe 1kg odrodovej kávy Cafepoint Brasil Santos ďalšie 500g balenie odrodovej kávy podľa vlastného výberu ako DARČEK! Z ponuky nižšie si, prosím, zvoľte 1 kávu ako Váš Darček.

  • Pražená zrnková káva Italcaffé Prestige Bar je jedinečná zmes tých najlepších kávových odrôd z celého sveta. V šálke je jemná a príjemne sladká.

  • Pražená zrnková káva Cafepoint Ciao Venezia sa v šálke vyznačuje jemnou arómou, konzistentnou, bohatou krémou a sladkou, krémovou chuťou so stredným telom.