Video: Všetko o káve 5. diel: Dokonalá káva? Akú kávu si vybrať?

Video: Všetko o káve 5. diel: Dokonalá káva? Akú kávu si vybrať?

Ako si správne vybrať kávu?

Aj v káve sa môžeme stretnúť s kvalitným, ale aj nekvalitným produktom. Medzi gurmánmi existujú dva základné tábory kávičkárov. Jedni preferujú odrodové kávy z jednotlivých krajín a plantáží, druhí preferujú zmesi rozličných kávových odrôd, teda „blendové" kávy. Akú kávu si potom máme vybrať?


Hovorí sa „koľko ľudí, toľko chutí" a pri káve to platí doslovne. Ako rozoznať dobrú kávu od tej nekvalitnej a či uprednostniť zmes alebo konkrétnu odrodu kávy, aj o tom bude dnešný diel. Na záver vám prezradíme aj zopár dobrých tipov.

Na to aby sme si pochutnali na espresse prípadne kapučíne, musíme okrem znalosti prípravy týchto nápojov a dobrého kávovaru mať aj kvalitnú kávu. Tak ako u každého tovaru, tak aj pri káve sa stretávame s dobrým a nekvalitným tovarom. U kávy označujeme nekvalitu takzvanými defektami. Medzi základné, voľným okom viditeľné chyby patria červivé zrná, polámané časti kávových zŕn, nezrelé a veľmi prepražené zrná, ale aj prítomnosť kamienkov, kúskov dreva alebo plodín, ktoré sa pestujú neďaleko kávových plantáží ako orechy, kakao a podobne. Pri kúpe zrnkovej kávy máme veľkú šancu rozlíšiť jej kvalitu, či už vôňou alebo pohľadom na ňu. Oplatí sa preto priplatiť si pár eur za kvalitnejšiu kávu. V prepočte na porciu často ide len o centy.

V poslednom čase aj u nás stúpa počet gurmánov, ktorí si kávu vyberajú podľa rôznych oblastí, kde sa káva pestuje, z konkrétnych krajín alebo kopcov. Keďže klimatické podmienky, spôsob pestovania a čas zberu sa môžu líšiť, káva z rovnakej plantáže môže mať každý rok mierne inú chuť. Pestovatelia a pražiari potom často uvádzajú kávu z aktuálnej úrody s jej chuťovými zvláštnosťami podobne ako vinári ročníkové vína. Najviac predávané kávy sú takzvané zmesi alebo blendy. Tvorí ich väčšinou podiel arabiky a robusty.

Najlepšími znalcami týchto káv sú práve Taliani. Môžeme povedať, že existujú tri základné línie zmesových káv. Zmes stopercentných arabík, často ide o najdrahšie kávy v ponuke, ďalej exkluzívne kávy s veľmi malým podielom kvalitnej robusty. No a nakoniec tradičné talianske zlaté zmesi s podielom arabiky asi 70%. Ak ste už investovali značné peniaze do kúpy kávovaru, nemali by ste šetriť na kvalite kávy. Nekvalitná káva môže poškodiť váš kávovar.

Na záver ešte pár tipov ako si vybrať dobrú kávu. Kupujte si kávu, ktorá je hermeticky zabalená. Nebojte sa experimentovať a skúšať nové chute, často chvíľku potrvá, kým si nájdete tú svoju obľúbenú kávu. Poraďte sa v špecializovaných kávových obchodoch. Okrem toho, že tam nájdete veľký výber káv, často špeciálne zaškolený personál vám okrem výberu káv poradí aj s jej prípravou a tiež čistením a servisom vášho kávovaru. Kúpenú a otvorenú kávu uchovávajte vo vzduchotesnej nádobe na suchom, chladnom a tmavom mieste. Nezabúdajte na pravidelný servis a čistenie kávovaru. Ak ste sa ešte nerozhodli pre kúpu kávovaru a stále pijete kávu zalievanú, nabudúce vám ukážeme ako si ju pripraviť zaujímavejším spôsobom.

Súvisiace produkty

  • Coffevac Vákuová dóza slúži na uschovanie kávy. Bráni vstupu vzduchu a spomaľuje jej oxidačné procesy. Okrem toho udržuje arómu kávy po dlhý čas.

  • Mletá káva Illy Espresso Medium Roast balená v PODoch je jedinečná kávová zmes starostlivo vyberaných odrôd Arabiky. V šálke vyniká vyváženou chuťou.

  • Zrnková káva Cafepoint Office Blend Piano je zmes 100% Arabiky z Brazílie. Vďaka šetrnému praženiu si uchováva výraznú kávovú chuť a prenikavú arómu.

  • Káva Lavazza Espresso Classico je zmes 100%-nej Arabiky. Vyznačuje sa intenzívnou arómou, zamatovou krémou orieškovej farby a bohatou chuťou so stredným telom.

  • Mletá káva Carraro Ethiopia vyniká najvýraznejšími aromatickými vlastnosťami spomedzi všetkých káv sveta, pričom v nich dominujú tóny jazmínu a kvetov ruže.

  • Pražená zrnková káva Carraro Globo Oro má intenzívnu arómu, sladkú, likérovú chuť, výrazné telo a príjemnú dlhotrvajúcu dochuť. Je vhodná na celodenné pitie.

  • Zrnková káva Čierna Perla Brasil Santos si Vás podmaní svojou plnou chuťou s orieškovými, čokoládovými a zemitými tónmi, bohatým telom a vyváženou aciditou.

  • Zrnková káva Cafepoint Indonesia Sumatra má sladkú chuť s tónmi vanilky a stredne silným telom. V šálke sa vyznačuje orieškovou krémou a jemnou arómou.

  • Pražená zrnková káva Cafepoint Ciao San Marino (Čau San Maríno) sa vyznačuje príjemnou sladkou chuťou so stredným telom a dochuťou po horkej čokoláde. 

Zo sveta kávy

Objavte čokolády novej generácie.

Objavte čokolády novej generácie.

Kávopedia: Akú kávu pijú Taliani?

Kávopedia: Akú kávu pijú Taliani?

Talianske kaviarne predajú denne priemerne 230 šálok kávy. Ktorý druh je však najobľúbenejší?

Cafepoint recepty: Tiramisu

Cafepoint recepty: Tiramisu

Kávopedia: Prečo je talianska káva taká obľúbená?

Kávopedia: Prečo je talianska káva taká obľúbená?