História a súčasnosť firmy Dallmayr

História a súčasnosť firmy Dallmayr

Keď pôjdete do Mníchova, netúlajte sa iba po miestnych krčmách, kde isto nájdete dobré pivo, ale zájdite aj na Dienerstrasse, kde má firma Dallmayr svoj vlajkový obchod. Nebudete ľutovať a vaše chuťové poháriky, ale aj oči sa potešia z množstva dobrôt.

Netradičné lahôdky

Tieto lahôdky (deli obchod) sídlia v neoklasickej budove, ktorá bola opravená v 50. rokoch minulého storočia. Vo vnútri nájdete netradičné luxusné lahôdky. Nie je tam centrálna pokladňa, ale tovar sa kupuje v jednotlivých oddeleniach. Obslúži vás personál v tradičných modrých šatách s bielymi zásterami, čo pripomína naše zdravotné sestry. Na rozdiel od ich prístupu personál je milý, ústretový a ponúkne vám od zákuskov, mäsa, krabov aj prvotriednu kávu. Niet divu, že tento obchod navštívi ročne viac turistov ako najnavštevovanejšie nemecké zámky. Okrem bežných návštevníkov tam chodia aj prominentní hostia z kráľovských rodín. Obchod priťahuje pozornosť nielen svojim tovarom. Podľa wikipédie firma nenecháva nič na náhodu a do propagácie v televízii vráža 20 miliónov EUR ročne. Dodnes v tomto deli obchode nájdete čerstvo zomletú kávu, ktorá je navyše skladovaná v porcelánových nádobách a vážená na starodávnych váhach.

Banány ako exotika

Obchod na spomínanej mníchovskej ulici vraj existoval už na konci 17. Storočia a prevádzkoval ho sviečkár Christian Reitter. Terajšie meno obchod získal až v roku 1870, keď obchod kúpil obchodník Alois Dallmayr. Ten nemal dedičov a v roku 1895 predal obchod Antonovi Randlkoferovi. Po jeho smrti prevzala obchod jeho vdova Therese, a keďže mala obchodný talent biznisu sa darilo. Na začiatku 20. storočia už firma patrila k najznámejším lahôdkam v Európe a jej zákazníkmi boli aj členovia kráľovských rodín. Obchod vtedy ponúkal pochutiny, ktoré v Európe neboli bežné ako banány, mango či liči. Therese Randlkofer zaviedla v obchode aj inovácie. Začala ponúkať studený bufet so šalátmi a venovala sa aj reklame, ktorá vtedy pestrosťou vyčnievala z radu. V roku 1912 už firma Dallmayr zamestnávala 70 ľudí a jej obchody sa zväčšili dvojnásobne.

Expanzia cez kávu

V 30. rokov, počas veľkej hospodárskej krízy, pociťovala aj firma Dallmayr problémy s odbytom, ale aj s dovozom exotických potravín. Nevzdali sa a expandovali do ďalšej sľubnej komodity - kávy. Od roku 1933 začala firma ponúkať mletú kávu, ktorú mlela na pokrokových elektrických mlynčekoch. Cez druhú svetovú vojnu bol obchod úplne zničený. Vtedajší majiteľ Paul Randlkofer, vnuk Theresy, sa nevzdal a budovu opravil v pôvodnom štýle. V 60. rokoch firma začala ponúkať aj kávové automaty, ktoré vyrábala s ďalšou známou bavorskou firmou BMW. Tiež začala predávať vlastnú značku kávy Dallmayr Prodomo, ktorá žala u zákazníkov úspech vďaka absencii prílišnej horkosti. Táto káva sa dodnes predáva. Firma väčšinu svojej kávy dováža z Etiópie. Denne sa v jej prevádzkach upraží okolo 200 ton kávy. Dallmayr patrí v kávovom biznise piate miesto na trhu v Nemecku po takých firmách ako Kraft, Tchibo, Melitta a Aldi. Hoci časť akcií firmy kúpila v polovici 80. rokov spoločnosť Nestlé (Nespresso, Nescafé, Dolce Gusto), jej kávová odnož Alois Dallmayr Kaffee je stále riadená rodinnými príslušníkmi pôvodných majiteľov. Na začiatku 90. rokov firma expandovala s kávou, ale najmä s kávovými automatmi do strednej Európy, teda aj na Slovensko.

Zdroje: dallmayr.com, en.wikipedia.org

Foto: en.wikipedia.org, frshgrnd.com, rastanlage-inntal.de