Čo má spoločné práčka a káva?

Za všetkým hľadaj ženu. Tak aj pri vzniku moka kávovaru bola žena. Síce sa toho priamo nezúčastnila, bola jeho inšpiráciou.

Ako sme už písali v minulom dieli, Alfonso Bialetti bol vynálezca, ktorý mal rád dobre urobené stroje. Preto pri myšlienke skonštruovať malý kávovar uvažoval nad tým, ako zmenšiť veľký espresso stroj na kávu, pričom by sa nestratila kvalita prípravy kávy a mal by šikovný dizajn. Traduje sa, že Newtonovo jablko mu padlo na hlavu vo chvíli, keď pozoroval svoju ženu, ako perie prádlo. Stroj, v ktorom sa prádlo krútilo, pričom bolo neustále vystavené teplej mydlovej vode, mal vo svojej spodnej časti ohrievač vody, ktorý vytváral tlak, vďaka ktorému sa voda pohybovala hore a dolu a mydlila prádlo. Bialettimu muselo napadnúť to, že mydlová voda extrahuje zo prádla špinu, pričom efekt horúcej vody a pary zefektívňuje toto čistenie.

Pokúsil sa teda tento princíp aplikovať aj na prípravu kávy, ktorá by tiež prešla varom a vyextrahovala by sa z nej tá najlepšia esencia. V podstate sa príprava kávy nemenila, inovatívna bola rýchlosť, chuť, užitočnosť a nakoniec bol dôležitý aj dizajn. Práve ním sa Bialetti zaoberal najdlhšie. Každý prvok, ktorý moka kávovar obsahoval, musel byť užitočný. Od plastových úchytov až po hliníkové telo. Pre Bialettiho ženu sa stávalo bežné, že ho každý večer vídavala dumať nad dnešným koťogom s cigarou v ruke. Malý zázrak na kávu, dostupný pre bežného spotrebiteľa s kaviarenskou kvalitou prípravy. Po dokončení jeho vynálezu zahrnul moka kávovar medzi svoje produkty.

Odmenou za celé trápenie bolo to, že jeho šikovný malý kávovar, ktorý pripravoval jednoducho to najlepšie espresso, si obľúbilo až 10 000 kávičkárov po celom Taliansku. Príbeh malého koťoga však nekončí!