Nespresso bojuje s konkurenciou na súdoch

Podľa odhadov agentúry Bloomberg Nespresso predalo minulý rok viac ako 6,5 miliárd kapsúl. To sa už nemusí opakovať v tomto roku, keďže ani konkurencia nespí. Budúci rok majú skončiť ochranné lehoty na niektoré patenty firmy a konkurencia jej chce ukrojiť z trhového podielu. Navyše odborníci na retail hovoria, že stratégia Nespressa nepredávať kapsule v supermarketoch, ale iba vo vlastných obchodoch je zlá, lebo sú menej dostupné.

Na francúzskom trhu, odkiaľ má firma polovicu tržieb už obsadzujú supermarkety kapsule od firiem Sara Lee a Ethical Coffee. Kapsule Nespresso sú v porovnaní s konkurenciou najdrahšie, takže prehrávajú cenový boj. Americká firma Sara Lee je silná na francúzskom, holandskom a španielskom trhu. Ethical Coffee začala tento mesiac pôsobiť okrem francúzskeho aj na nemeckom trhu a chystá sa preniknúť do Talianska, Británie a Škandinávie.

Nespresso sa konkurencii bráni aj súdnymi žalobami. Obvinilo konkurenčné firmy, že skopírovali jej kapsule. Vo Švajčiarsku už súd zakázal predávať kapsule, ktoré sú kompatibilné s Nespressom. Odborníci však hovoria, že súdy konkurenciu iba pribrzdia, ale nezastavia.

Zdroj: bloomberg.com

POZOR! Na Slovensku nemá Nespresso žiadnu oficiálnu predajňu, najbližšiu nájdete vo Viedni či Prahe. Kávovary Nespresso sú u nás v predaji aj v niektorých sieťach s elektronikou, avšak obchodná politika Nespressa nedovolí predaj kapsúl mimo vlastnej siete špecializovaných obchodov. Najpohodlnešie je využiť objednávku kapsúľ cez internet (link na eshop Nespresso).

Cafepoint.sk