5 zvláštnych faktov o káve, ktoré Vás prekvapia

5 zvláštnych faktov o káve, ktoré Vás prekvapia

Káva je životabudič, káva je potreba, káva je závislosť… Dopriali ste si i Vy dnes svoju šálku kávy?

Ak práve vdychujete jej neopakovateľnú arómu a chystáte sa na prvý dúšok, prinášame malé spestrenie v podobe článku o zvláštnych faktoch, ktoré ste možno o káve ani nevedeli. Nech sa páči, prajeme príjemné čítanie pri rannej či popoludňajšej káve.

Zaujímavosti o káve a jej účinkoch

Kávu objavili pôvodne kozy

kozaPresnejšie povedané, objavili ju ich pastieri. Jeden z nich si na kozách všimol výraznú zmenu v správaní, keď sa pásli v blízkosti stromu, na ktorom rástli kávové bobule. Kozy boli zrazu plné energie a podivne tancovali. Ľudská zvedavosť nepozná hranice a preto rýchlo nasledovali prvé pokusy primiešať energetické bobule do jedla či nápojov a objavu kávy nestálo už nič v ceste. Hoci dnes, samozrejme, kávu ako produkt nepoznáme vo forme bobúľ ale praženého kávového zrna.

V histórii bola často zakazovaná

Nie však jej samotné pitie, ale strediská spoločenského života, ktoré vďaka nej vznikli. Rozmach kaviarní, takmer o jedno celé tisícročie od objavu kávy, poznačil zákaz ich prevádzkovania. Dôvod? Niektorí panovníci sa domnievali, že práve kaviarne sú miestom, kde sa rýchlo a účinne formuje vlna odboja voči ich vláde. Preto sa často miesta, kde bola káva podávaná, ocitli v ich nemilosti. Našťastie, nikdy nie na tak dlho, aby si k nim ľudia nenašli vždy najrýchlejšiu cestu späť.

Káva je zdravá

Nech Vám bude ktokoľvek tvrdiť opak, dnes už vedci a odborníci na kávu jasne deklarujú, že pitie kávy ma priaznivé účinky na naše zdravie. Obsahuje antioxidanty, ktoré napomáhajú k zníženiu rizika ochorení srdca, strašiakov Alzheimera či Parkinsona a taktiež cukrovky typu II. Najnovšie výskumy dokonca potvrdili, že káva zvyšuje kvalitu života a dokáže i predĺžiť jeho dĺžku.

Káva pomáha pri chudnutí

Áno, vieme. V marketingu okolo chudnutia sa vždy objaví nejaká nová lastovička, ktorá zaručene bojuje proti tukom a nadváhe. Káva medzi ne však nepatrí. Je však skvelým stimulantom pre váš metabolizmus. Dodáva telu adrenalín a to v skratke znamená, že za rovnaké množstvo času spálite viac kalórií, ako keby ste si kávu odopreli. Odporúčanie? Vyskúšajte si dať svoju obľúbenú kávu zhruba pol hodinu pred cvičením. Zbadali ste rozdiel v tom prívale energie? To je práve spôsob, akým vám káva napomáha pri chudnutí.

Káva je ovocie

kávaOpäť raz pre upresnenie – to, čo si nasypeme do kávovaru, je vlastne semenom bobule. Kedysi, keď neboli kávové zrná používané na výrobu nápoja, experimentovalo sa s viacerými spôsobmi, ako kávu zapojiť do prípravy jedál alebo nápojov. Ovocné koláče, nápoje, malé maškrty s pridaním tuku a cukru či dokonca alkoholické nápoje. Našťastie, káva je dnes jednoducho jedinečný nápoj, ktorý milujú ľudia na celom svete.

Zopár zvláštnych prísad, ktoré si ľudia do kávy pridávajú

V našich končinách sa Vás najčastejšie zrejme opýtajú otázku: “Tú kávu chceš s cukrom alebo mliekom?” Existujú však aj zvláštne prísady do kávy, ktoré mnohých z Vás prekvapia. Ktoré sú to a prečo si ich ľudia do kávy pridávajú?

Maslo

Bol to taký malý ošiaľ, no niektorí ľudia ho praktizujú dodnes. Maslo v káve má za úlohu zasýtiť a káva, ako je o nej známe, povzbudiť. Pre väčšinu z nás je však celozrnný chlieb s maslom a šálka kávy k tomu predsa len lepším variantom.

Vaječný bielok

Bielok by mal vytvoriť v káve akési zreteľné oddelenie kávy a nadbytočnej vody. Okrem toho, že dodá telu proteíny, môžete si údajne vychutnať kávu s nádhernou karamelovou farbou a jedinečnou chuťou. Vyskúšate?

Soľ

Tak túto prísadu vám už niekto zrejme do kávy pridal. I keď zo žartu, ale predsa. V malom množstve však soľ v káve údajne potlačí jej nežiaducu horkosť a zvýrazní jej sladké tóny.

Dopili ste práve svoju tradičnú dennú porciu kávy a vzbudili sme vo Vás týmto článkom chuť na ďalšiu? Pokojne si ju doprajte. Doplňte si svoju obľúbenú šálku na kávu, poprípade aj jednou z menovaných prísad. A nezabudnite sa podeliť o zážitok!

Súvisiace produkty