Video: Všetko o káve - 1. diel

V spolupráci s TV.SME.SK pre Vás pripravujeme seriál o všetkom dôležitom zo sveta kávy. V prvom dieli sa dozviete všetko o pôvode Našej obľúbenej plodiny, o jej objavení, pestovaní a spracovaní. To všetko v priestoroch najkrajšej bratislavskej predajni kávy.

Káva pochádza z Etiópie, kde ju nazývajú kaffa. Ľudia kávu spočiatku len žuli a až neskôr ju začali pripravovať a piť. V súčasnosti je káva našou každodennou spoločníčkou. Začíname ňou ráno, vychutnávame si ju v práci, ale aj večer. Preto by sme si o tejto plodine mali povedať niečo viac. Káva bola podľa najznámejšej legendy objavená v ôsmom storočí v Etiópii v regióne kaffa. Legenda hovorí o pastierovi kôz Kaldim. Ten si jedného dňa všimol, že jeho stádo sa pri spásaní plodov, vtedy ešte neznámeho kríka správa nezvyčajne divoko. Vyskúšal pár plodov a sám sa presvedčil o stimulujúcich účinkoch kávy. Zvesť o plodoch, ktoré dodávajú energiu sa rýchlo rozšírila a káva sa oficiálne dostala do nápojového lístka človeka. Káva sa z Afriky dostala do Arábie, z Arábie putovala do Európy, z Európy sa potom dostala do Ázie a nakoniec až do Ameriky.

V súčasnosti sa pestuje vo viac ako 70-tich krajinách sveta. Veľmi kvalitné a odborníkmi cenené kávy sa v Etiópii pestujú do dnes a v špeciálnych kávových obchodoch si ich môžu kúpiť a ochutnať samozrejme aj Slováci. Aj keď existuje veľa druhov kávovníka, na potravinárske účely sa využívajú takmer výlučne dva. Coffee arabica a coffee canephora, známa pod názvom robusta. Káva arabica je vzácnejšia, ťažšie sa pestuje nakoľko viacej podlieha škodcom. Obsahuje menej kofeínu, na druhej stane má viacej chuťových vnemov ako káva robusta. Káva robusta sa ľahšie dopestuje, je vo svete viac rozšírená a dodáva našej káve horkosť a trpkosť. Rastlina kávovníka môže dorásť do výšky až 5m a nezriedka sa pestuje až vo výške 2000m nad morom. Zrelé zrnko kávy je obalené dužinatým, často do červena sfarbeným obalom a podobá sa čerešni. Po zbere sa dužina oddeľuje od zrna najčastejšie sušením na slnku alebo špeciálnym vodným kúpeľom. Výsledkom prvotného spracovania kávy je takzvaná zelená káva. Je to vlastne základná surovina s ktorou sa obchoduje na burze alebo na špeciálnych kávových trhoch. Zelená káva je len surovina. Musí prejsť pražením, aby bola vhodná na konzumáciu.

Ďalším krokom v spracovaní kávy je jej praženie pri približne 200 stupňoch celzia. Existujú pražiace centrá, ktoré dokážu spracovať a upražiť veľké množstvá zelenej kávy. Tiež existujú aj malé domáce pražiarne s kapacitou niekoľko sto gramov. Praženie je záležitosť priemerne asi 15-tich minút. Takto upraženú kávu môžeme pomlieť a pripraviť si svoj obľúbený nápoj. Ak nemáme kávovar s mlynčekom alebo samostatný domáci mlynček na kávu, k slovu prichádza mletá káva. V závislosti od hrúbky mletia ju môžeme použiť do pákového kávovaru, moka kávovaru, french pressu alebo ju jednoducho zalejeme. Kávičku môžeme pripraviť na mnoho spôsobov, ale o tom budeme hovoriť až nabudúce.